Co je cross tape a jak funguje?
Cross tape (někdy nazývaný také spiral tape) je technika, která spočívá v aplikaci malých neelastických pásek ve tvaru mřížky nakůži. Tuto metodu vytvořili v Japonsku a Korei Dr. Aeo Kang (rehabilitační lékař, pediatr a předseda lékařské asociace Balance Taping v Korei) a profesor Nobutaka Tanaka (odborník na akupunkturu a osteopatii). Společně v této metodě dokázali propojit principy západní a východní medicíny.
Z pohledu východní medicíny jsou účinky této metody dané působením na energetické dráhy (meridiány), které rozvádí naši životní energii po těle. Lze si je představit jako elektrické rozvody s přesně danou drahou, probíhající cca 3-5mm pod povrchem kůže. V určitých místech se tyto dráhy sbíhají a vystupují až na povrch. Těmto místům se říká akupunkturní body a jsou mnohými technikami (např. akupresura, akupunktura nebo shiatsu) využívány k harmonizaci toku energie v těle a tím pádem obnovení rovnováhy a zdraví.
Západní myofasciální medicína využívá cross tape k ovlivnění poruch pohybového aparátu a to především svalů. Cross tape je nejčastěji aplikován přímo do místa bolesti, zvýšeného svalového napětí nebo spoušťového bodu (trigger pointu). Zde pak ovlivňuje povrchové napětí kůže, podporuje metabolismus a prokrvení a tím pádem přispívá k obnově homeostázy v místě aplikace. Kůže, podkoží, svaly i vnitřní orgány jsou navzájem protkány a propojeny nejrůznějšími drahami (nervové dráhy senzorické, motorické i autonomní, lymfatické cesty a bioelektrické dráhy), skrze které se neustále vzájemně ovlivňují. Tímto způsobem lze reflexní cestou přes povrch kůže ovlivnit napětí svalů a dokonce i funkci vnitřních orgánů. Zjistilo se také, že umístění spoušťových bodů ze 70% odpovídá místům, kde se nachází akupunkturní body.
Dalším častým místem aplikace jsou jizvy. Bez ohledu na jejich stáří se mohou stále projevovat bolestí, taháním, škubáním, nebo pícháním v jizvě, které se může šířit i do okolí, popřípadě zarudnutím jizvy. Tomuto stavu se říká aktivní jizva. Aplikace cross tapu podpoří její hojení a zklidnění a většinou dojde k poměrně rychlé úlevě od obtíží.
Účinky cross tapu byly ověřovány také pomocí termokamery. Ukázalo se, že již několik minut po aplikaci došlo k významné změně teploty kůže v místě aplikace.
Nejčastější využití cross tapu
Cross tape může být použit buď samostatně, nebo v kombinaci s kineziotapem, či jinými terapeutickými technikami. Má širokou škálu uplatnění u různých poruch a bolestí. Nejčastěji se používá u bolestí pohybového aparátu (záda, krční páteř aj.) svalový spasmus, spoušťové body, pooperační nebo poúrazové bolesti, aktivní jizvy, ale i při obtížích jako jsou bolesti hlavy a migrény, závratě, hučení v uších, zánět vedlejších nosních dutin nebo bolestivá menstruace. Dobré výsledky má i při terapii fibromyalgie.
Cross tape se aplikuje ve třech základních velikostech (20x25mm, 28x35mm, 45x50mm), podle rozsahu postiženého místa. Je voděodolný. Obsahuje hypoalergenní lepidlo, čímž se snižuje riziko podráždění kůže a může tak být nalepen na neomezeně dlouhou dobu. Nesnášenlivost pásky není zatím známa, pouze ve vzácných případech může dojít k mírnému svědění pod náplastí z počátku terapie. K tomu dochází z důvodu stimulace metabolismu v dané oblasti.
Pokud svědění přetrvává, nebo se projeví jakýkoliv jiný nežádoucí účinek, doporučujeme crosstape odstranit. Zváštní péči je třeba věnovat u osob s citlivou pokožkou, nebo u osob s alergií na náplast. Neaplikuje se v případě čerstvých poranění, nebo kožních onemocnění (neurodermatitida, lupénka atd.)